19.08 Światowy Dzień Fotografii

Na okoliczność dzisiejszego święta samych dobrych relacji na planach zdjęciowych i poza nimi!

Tak na marginesie, 19 sierpnia to również Dzień Orangutana. Co ma wspólnego fotograf z małpą? W 2011 r. doszło do głośnego procesu o prawa autorskie. Wprawdzie jedną ze stron był makak, a nie orangutan, niemniej człowiek z małpą weszli w spór.

W rezultacie fotograf David Slater wygrał proces z makakiem (to była ona – makak) o imieniu Naruto o prawa autorskie do zdjęcia, ale kosztowało go to dużo dolarów i nerwów. W proces zaangażowana była również Wikipedia, która odmówiła Slaterowi honorarium z tytułu publikacji zdjęcia i PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), która reprezentowała małpę w walce o kasę.

Nie było wcale oczywiste, do kogo należą prawa do zdjęcia, bo to Naruto chwyciła za aparat Slatera i nacisnęła spust. Na koniec doszło wreszcie do ugody. Przy fotografie pozostały prawa majątkowe, a zyskiem podzielił się z małpami, dofinansowując ich rezerwat na wyspie Celebes.

Są kraje, gdzie szanuje się prawa autorskie do tego stopnia, że rozważa się przyznanie tychże małpie. I nam życzę.

Jeśli wiesz co chcę powiedzieć

Wystawa roczna Studium ZPAF a.d. 2019. już zdjęta ze ścian Starej Galerii. Ja swoją „wieszam” w internetach, w tej galerii, jako skromny dorobek ostatniego roku. Może ku uciesze.

Jest w tej mojej potrzebie ukrywania a jednocześnie pokazywania, deformowania, dezinformowania i grania (też przed sobą samym), jakaś próba zakomunikowania czegoś. To osobiste i może bardziej serio niż na to wygląda.

Zamierzam to kontynuować, bo w cyklu siła. Projekt ten, i inne, można śledzić na moim Fb.

Na marginesie: miło połechtało znalezienie się na plakacie wystawy. Takie ego 😉 Plakat z wyczuciem zaprojektował: Maciej Sadek Sadowski.

Plakat XVIII Dorocznej Wystawy Studium Fotografii ZPAF. 2019.
Projekt: Maciej Sadowski, fot: M.D.

Intro Ludzie

(Projekt w trakcie realizacji)

Intro Festival jest wydarzeniem łączącym muzykę elektroniczną i światło w historycznym otoczeniu. Dla mnie, fotografującego od czterech edycji to wydarzenie, równie ciekawym tematem jest publiczność. Intro ludzie, to postaci złapane w światła padające ze sceny. To pozostający w interakcji z muzyką i otoczeniem ale jednocześnie skupieni na swoim przeżywaniu chwili, bohaterowie tego wydarzenia. Po jednej stronie, na scenie trwa wielobarwne, tętniące rytmem i ekspresją muzyczne widowisko, któremu przeciwstawiona jest ekspresja widzów, którzy poddają się rytmowi, wchodzą w trans, zanurzają się w swoim własnym (Intro) świecie.

Intro Ludzie. Fot. Mariusz Dmowski
Pierwsza fotografia z cyklu Intro Ludzie.

Pierwsza fotografia z cyklu „Intro ludzie” powstała trochę przypadkowo podczas Intro Festival w 2018r.

Słowo INTRO oznacza w terminologii muzycznej, wstęp do utworu. W moim cyklu fotograficznym, Intro ludzie, to osoby skupione na swoim wewnętrznym przeżywaniu muzyki i emocji z tego wynikających.

W trakcie tegorocznej edycji, wykonałem kolejne fotografie stawiące kontynuację projektu. W tej chwili materiał „dojrzewa” wraz ze mną do procesu postprodukcji, który w założeniu ma być jak najmniej inwazyjny. Dlatego tak pożądana była współpraca z ekipą odpowiedzialną za oświetlenie sceny.

Dziękuję organizatorom festiwalu: Odysowi Bagińskiemu, Krystianowi Kowalczykowi i Wojtkowi Kuśnierzowi oraz Bogdanowi Bartnickiemu (BB Agency) i jego ekipie oświetleniowej, za pomoc i okazanie wsparcia przy realizacji projektu.

Galeria projektu dostępna jest tutaj: http://dmoffski.com/index.php/gallery/twarze-intro/